Solar Return Harita ( Güneş Dönüşü Haritası)


Solar Return harita, yani Güneş Dönüşü haritası, gelecek hakkında öngörü yaparken kullanılan öngörü tekniklerinden yalnızca bir tanesidir.

Solar Return haritası, bizlere bir senelik zaman süresi içerisinde yaşayacaklarımız hakkında fikir verir. Yani, bir doğum günümüzden, bir dahaki doğum günümüze kadar olan süreçtir.

Sizin doğum haritanızda bulunan Güneş’inizin konumuna, gökyüzünde hareket eden transit Güneş aynı konuma geldiği an; sizin bir senelik Solar Return döngünüz başlar.

Örneğin; şu an 2020 senesindeyiz.

Doğum günü 25 Mayıs olan bir kişi, 25 Mayıs 2020 ila 25 Mayıs 2021 tarihleri aralığında 1 senelik Solar Return döngüsünü yaşayacaktır.


Solar Return Harita Nasıl Yorumlanır?

Solar Return Harita yorumlarken, tıpkı Natal harita (Doğum haritası) yorumlarken kullandığımız birkaç tekniğin aynısını uygularız.

Bu tekniklerden bazıları şunlardır:

• Güneş’iniz mutlaka sizin Natal haritanız ile aynı burçta ve derecede olacaktır. Yalnız bulunduğu ev değişebilir. Güneş’inizin bulunduğu eve bakın.

• Ay’ınızın bulunduğu burç çok önemli olacaktır. Çünkü Ay’ınızın bulunduğu burç sayesinde Ay fazınızı hesaplayacaksınız.

• Solar haritanızdaki Ay fazınız, o seneki ruh-beden dengeniz hakkında çok fazla fikir verebilir.

Ay Fazlarının özelliklerini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

• Solar Haritada yükselen burcunuzda hangi burç var bakın ve bu burcu yorumlayın.

• Solar haritada yükselen burcunuz, Natal haritanızda kaçıncı evinize denk düşüyor inceleyin. Tüm bunlar size o ev ve burç konularının önemini gösterecektir.

• Tıpkı Natal haritada olduğu gibi, Solar haritada da Element ve Nitelik hesaplaması yapıp Sentez burcunuzu bulunuz. Bu da size o burç temalarının önemini gösteren bir diğer faktör olacaktır.

Sentez burç nasıl bulunur bilmiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

• Bir evde 3 ve daha fazla gezegen var mı diye bakın. Bir evde 3’ten fazla gezegen toplaşması varsa, bu da o evin konularının baskın bir şekilde vurgulanma durumunu gösterebilir.

• Solar haritanızda yükselen burcun, yönetici gezegenini inceleyin. Hangi evde, hangi burçta ve açıları nasıl. Bu da yine sizin genel olarak odaklandığınız konular hakkında bilgi verebilir.


Solar harita, gelecek öngörümü yaparken kullanılan tekniklerden sadece bir tanesidir.

Daha net çıkarımlar yapmak istiyorsanız, Profeksiyonlar gibi harici öngörüm tekniklerini de kullanabilirsiniz. Özellikle Profeksiyon tekniği, gelecek öngörümü konusunda çok güzel çalışan bir tekniktir.

Profeksiyon tekniklerini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

zamanla yeni bilgiler eklenecektir.

Yorum yapın