Satürn Kova Burcunda!

Satürn, astrolojide baba demektir, öğretmen demektir. Biraz katı ve kötü bir gezegen olarak bilinir ama aslında amacı sadece kendi istediği disipline ve kurallara uyulmasıdır.

Kuralları bencilce değildir. Bizim iyiliğimiz için katı disiplinler geliştirir ve kural koyar, kısıtlar.

“Seni kısıtlıyorum, disiplinli davranıyorum ama her şey senin iyiliğin için” diyen bir babadır. Bu şekilde bizi bir sınava sokan bir öğretmendir.

Bizler sınavdan ya geçer, ya da kalırız. Satürn sınav sonunda ya bize ödüllerini getirir ya da döngü biz öğrenene kadar devam eder.

Satürn Kova’da

Baba gezegenimiz, öğretmenimiz Satürn; artık Oğlak temasından çıkıp, Kova burcu temalarında kendini gösterecek.
Kova Burcu temalarında bazen kısıtlayacak, bazen önemini anlatacak… Bir şekilde bunları bizlerin hayatında belli edecek.

Her şekilde hem Dünyamıza hem de bizlere kişisel olarak derslerini verecek.
Hem kolektif olarak bu etkileri hep beraber hissedeceğiz, hem de bireysel olarak haritalarımıza göre bu dersleri ayrıca alacağız.

Yaşlılar ve Yardımlaşma Temaları Ön Planda

Satürn, astrolojide yaşı artık biraz daha ileride olan kişileri temsil eder. Bu temsil, Kova burcu temaları ile birleştiğinde; yaşlılara toplumsal olarak yardım etme zamanımızın geldiğini düşünebiliriz.
Bir diğer durum da belki yaşı büyük olan kişiler ile beraber; daha zor durumda olan kişilere yardım etmek olabilir.

Toplumsal konuların öne çıkması, birlik ve beraberlik konularının artması, isyanlar, yeni kurallar, toplumsal eşitlik bilincinin kazanılması gibi konuların daha fazla gündeme gelmesini bekleyebiliriz.

Ben Değil Biz Diyeceğiz

Ben yerine biz demek gerekir bu süreçte. Egodan arınıp, bilgiyi tüm insanlık için kullanmak gerekir. Çünkü Kova burcunu teması budur. Bencillik etmek, bilgiyi veya harici herhangi bir şeyi sadece kendine saklamak bu dönemde Satürn tarafından güzel karşılanmaz.

Örneğin; virus çıktığı için bencilce marketleri yağmalamak veya evden çıkmayın uyarısına bencilce kulak asmamak büyük bir hata olabilir.

Satürn Kova Hangi Burcu Nasıl Etkileyececek

Hem toplumsal olarak hem de ayrı ayrı, bu döngüden etkileniyoruz. Öncelikle haritamızda Kova burcu neredeyse o evin konularında bir hareketlenme yaşanabileceğini düşünebilirsiniz.

Aynı zamanda bu Transitin gezegenlerinize açıları ve nasıl açılar yaptığı da önemli olacaktır.

Koç burcu:

Satürn Kova transiti, sizi özellikle arkadaşlıklar, sosyal çevreniz, idealleriniz, iş hayatından elde ettiğiniz paraları etkileyecek.

Öncelikle Satürn’ün buradan geçişi, hayatınızdaki gereksiz arkadaşlarınız adına yaptırımlarda bulunabilir. Az ama öz arkadaşım var diyeceğiniz deneyimler yaşayabilirsiniz. Gereksiz, samimi olmayan tüm arkadaşlarınızı hayatınızdan çıkartabilirsiniz.

Birkaç senedir kariyeriniz ile alakalı üstünüze yığılan sorumlulukların biraz daha hafiflediği ve yeniden “acaba benim hayallerim, ideallerim” ne şeklinde düşündüğünüz bir süreç olabilir. Kendinize daha sağlam ve idealist hayaller kurabilirsiniz.

Boğa burcu:

Geçtiğimiz birkaç senedir kendinize hayata dair yepyeni bir bakış açısı kazanmaya çalışıyordunuz. Yeni bir hayat görüşü oluşturmalıyım, akademide başarılı olmalıyım şeklinde bir sorumluluk hissetmiş olabilirsiniz. Yeni kurslar ile, yabancı arkadaşlar ile kendinizi geliştirmiş olabilirsiniz.

Bu dönemde ise 2023 senesine kadar kariyer konularının daha fazla öne çıkacağını düşünebilirsiniz. Belki kariyeriniz konusunda yepyeni sorumluluklar alacaksınız, belki rütbe atlayacak ve bunun getirdiği bir ağırlığı taşıyacaksınız. Veya patronlarınızla alakalı gündemleri çok daha yoğun bir şekilde hissedeceksiniz şeklinde düşünebilirsiniz.

Statü değişikliği, iş yükü, gibi kavramları oldukça baskın bir şekilde yaşayabilirsiniz.

İkizler burcu:

Geçtiğimiz Satürn Oğlak döneminde daha çok parasal gündemler ve hayatınızın belirli alanlarında krizler deneyimlemiş, deneyimlemek zorunda kalmış olabilirsiniz.

Hayata karşı birkaç senedir beslediğiniz korkudan arınıyorsunuz.

Kendinizi geliştirmek için yeni atılımlar yapabilirsiniz. Kurslara başlayabilir, farklı akademik alanlara yönelebilirsiniz. Belki farklı kültürlere açılabilir, sizin ufkunuzu genişletecek insanlarla tanışabilirsiniz. Yükseleninize alacağınız olumlu etkiler sayesinde olumlu bir süreç sizi bekliyor olabilir.

Yengeç burcu:

Satürn Oğlak döneminde, tüm ikili ilişkilerinizde ve ortaklığınız konusunda bir yük hissettiniz. Belki ilişkinizdeki sorumluluğu fark edip, ilişkinizi daha ciddi bir adıma taşıdınız veya olgunca düşünüp, çeşitli deneyimler yaşayarak ilişkiniz hakkında yeni bir karar aldınız.

Bu dönemde ise daha çok ortak paralarınız, kredileriniz gibi konulara odaklanabilirsiniz. Ortaklaşa kazandığınız bir para varsa bunlar dikkat çekebilir. Faturalarınız, ödemeniz gereken her türlü parasal gündem fazlalaşabilir.

Bu dönemde içinizde hayata karşı bir korku oluşmaması için kendinizi sakinleştirecek aktiviteler bulmanız sizin için iyi olabilir. Belki zihninizi ve bedeninizi sakinleştirecek alanlara daha fazla yönelmeniz güzel olabilir.

Aslan burcu:

Geçtiğimiz Satürn Oğlak döneminde sürekli bir koşuşturmaca içindeydiniz. Evde ve iş içerisinde sanki her şeyi siz yapıyordunuz, her işe siz yetişiyordunuz.

Satürn Kova ile bunların zamanla hafiflediğini fark edeceksiniz. Zamanla odağınız ilişkileriniz ve ortaklıklarınıza yönelecek.

İlişkiniz yoksa belki bir ilişki içerisine girme dürtüsünde olacaksınız. İlişki içerisindeyseniz belki ilişkinizi ileriye taşıma kararı alabilirsiniz veya ilişkinizle ilgili harici deneyimler yaşayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında belki bir iş ortaklığı gibi, harici bir ortaklık kurma eğiliminde olabilirsiniz. Bir başkasına karşı sorumluluk içerisinde olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Başak burcu:

Birkaç senedir ilişkileriniz ve aşk hayatınız konusunda sorumluluk almanız gerekiyordu. Varsa çocuklarınız konusunda bir takım sorumluluklarınız olmuştu.

Bu Satürn Kova transitinde ise günlük işleriniz arttığını fark edebilirsiniz. Hem ev içindeki işleriniz hem de çalıştığınız ortamda işlerinizin arttığını ve her şeye kendinizin koştuğunu düşünebilirsiniz. Tüm ıvır zıvır işler size kalabilir.

En ufak işi bile bir sorumluluk duygusu ile en iyi şekilde yapmak isteyebilirsiniz. Her işi yapmalıyım şeklinde bir baskı hissedebilirsiniz.

Eğer geçtiğimiz senelerde hobilerinize olan yeteneğinizin farkına vardıysanız, bu sene bununla ilgili koşuşturmacalarda bulunabilirsiniz.

Terazi burcu:

Geçtiğimiz birkaç senedir ailenizle alakalı zorluklar yaşadınız. Gerek ailenizle gerek ev içinde sürekli bir baskı veya zorlukla karşılaşmış olabilirsiniz.

Evin içinde yapılması gereken işleriniz birikmişti veya ebeveynlerinizle alakalı zorluklar yaşamıştınız.

Şimdi ise odağınız buradan çıkıyor ve biraz daha hobilerinize ve aşk konularınıza yöneliyor. Satürn Kova döneminde belki kendinizi keşfetmek zorunda kalacağınız bir süreç olabilir. Yetenekli olduğunuz alanlara yönelmeniz için mesajlar alabilirsiniz. Aşk konusunda bir takım deneyimler yaşayabilirsiniz.

Akrep burcu:

Geçtiğimiz senelerde sürekli zihinsel olarak baskılandınız. Bir şeyleri düşünmek ve çözüm üretmek zorunda kaldınız. Belki kardeşleriniz veya yakın çevrenizle alakalı zorlu gündemler yaşadınız.

Bu sene zihinsel olarak aldığınız dersler ile beraber ev, taşınma ve aile konularına odaklanabilirsiniz.

Ev içinde sorumluluklarınız artabilir. Taşınma veya ev içerisinde değişiklik yapma gibi durumlar gelişebilir. Ebeveynlerinizle alakalı gündemleriniz gelişebilir. Ailenizle alakalı veya aile olmak ile alakalı bir takım sınavlarınız olabilir.

Yay burcu:

Birkaç senedir parasal konular ve kendi değeriniz ile alakalı konularda zorluklar yaşadınız. Belki kendi paranızı kazanmak zorunda kaldınız, kredilerden-bankalardan uzaklaşmanız gerekti.

Bu dönemde ise Satürn Kova geçişi ile beraber, zihninize yönelme zamanınız. Daha fazla düşünmek zorunda kalacağınız, belki eğitime yöneleceğiniz veya yazma/çizme gibi iletişimsel konuların daha fazla artacağı bir zaman olabilir.

Zihinsel olarak kendinizi çok daha fazla ortaya koyacağınız birkaç senelik süreçten bahsedebiliriz.

Bunların yanında kardeşleriniz veya yakın çevrenizdeki kişiler ile alakalı yoğun gündemlerden bahsedebiliriz. Bu kişiler 3 sene boyunca sizi çok daha fazla meşgul edebilirler.

Oğlak burcu:

Geçtiğimiz yaklaşık 3 senedir, hayat omuzlarınıza tüm sorumlulukları bir anda yüklemişti. “Sen bunu da yaparsın” diye diye size hayatın zorluklarını sorumluluk aldırarak gösterdi. Yepyeni bir siz yaratmak istedi.

Satürn Kova geçişi ile beraber ise, biraz daha kendi yolunuzu çizme aşamasını bırakıp, parasal kaynaklarınıza yöneliyorsunuz. Odağınız, kendi değerleriniz ve parasal kaynaklarınız oluyor.

Belki parasal anlamda yeni atılımlar yapmak isteyebilirsiniz. Kendi paranızın değerini anlayabilir veya anlamak zorunda kalabilirsiniz. Hayat bu dönemde biraz daha “Bak bakalım, kendi başına geçtiğimiz senelerde öğrendiklerinle neler yapabiliyorsun” diyerek kendi güvenliğinizi sağlamanızı bekleyebilir.

Maddi anlamda belki yatırımlar veya birikimler yapmaya yönelebilirsiniz. Kendi kendinize değerinizi kazanmaya çalışabilirsiniz.

Kova burcu:

Geçtiğimiz yıllarda yaşadığınız psikolojik süreci yavaş yavaş geride bırakıyorsunuz.

Artık size hayat içinde bulunduğun psikolojik savaştan çık ve sorumluluk al diyecek. Daha fazla kendi yolunuzu çizmek isteyebilir, yepyeni hayat sorumlulukları alabilirsiniz.

Hayat size, “hadi bunu da al, sen bunu da yaparsın” diyecek ve aslında yepyeni bir siz olarak “yeniden doğmuş hissiyatını” yaşayacaksınız. İçinde bulunduğunuz o psikolojik ve derin arınmadan çıkıp, “Ben doğdum ve yeniden aranızdayım” diyeceksiniz.

Elinizde olmadan gelişen olaylara müdahale etme fırsatınız olmamıştı ama artık tam tersine sizin hep sorumluluk alıp bir şeyler yapmanızı gerektiren bir süreç olduğunu düşünebilirsiniz.

Balık burcu:

Satürn Kova döneminde artık bir döneminizin kapandığını düşünüp, biraz daha kendi içinize çekilmek isteyebilirsiniz.

Satürn Oğlak döneminde, kim dost kim geçici insan görmüş ve hayatınızda belki de ciddi bir insan ayıklaması yapmıştınız. Şimdi de kendinizi dinleme zamanınız.

Bu birkaç senelik Satürn Kova döneminde biraz daha derin, psikolojik bir süreç yaşayabilirsiniz. Daha fazla psikolojik konulara yönelebilir, kendi benliğinizi bulmaya çalışabilirsiniz. Kendinizi biraz daha dışarıdan izole edebilir ve kapalı yaşamak isteyebilirsiniz.

Bu dönemde biraz daha kadersel diyeceğimiz ve sizin elinizde olmayan deneyimler yaşayabilirsiniz. Her şey iyisiyle kötüsüyle kendi kendine size gelebilir. Olaylara bu dönemde müdahale etmek gibi bir fırsatınız olmayabilir.

Yorum yapın