Kompozit ve Davison Haritalar


Sinastri haritası, iki farklı kişinin haritalarının karşılaştırılmasıyken; Davison ve Kompozit Haritalar böyle değildir.

Davison ve Kompozit harita, ilişkinin kendisini temsil eden haritalardır. Kişilerin haritaları değillerdir.

Kompozit haritada iki kişinin tüm gezegenlerinin, yükselenlerinin orta noktaları bulunarak harici bir harita çıkartılır.

Davison haritada iki kişinin Doğum tarihlerinin orta noktası bulunarak yeni bir harita çıkartılır. (Gün/ay/yıl Ve Doğum yeri)

Kompozit ve Davison Haritaları kullanma konusunda astrologlar fikir ayrılığı yaşayabiliyorlar Genel olarak Kompozit harita daha yüzeysel, ciddi olsun-olmasın, özellikle ilişki başında tercih edilirken; Davison haritalar daha derinleşmiş ve ilerleyen ilişkiler için kullanılıyor.

Yine de ilerlemiş, ciddileşmiş ilişkiler için de kompozit haritalardan yararlanan astrologların sayısı çok. Güncel transtleri(gökyüzündeki açıları) ilişkiyi anlamak için direkt olarak Kompozit harita üzerinden değerlendirebiliyorlar.

Kompozit ve Davison haritaların incelenmesi birbirlerinden farklıdır. Kompozit haritada önemli olan gezegenler özellikle: Güneş, Ay, Mars ve Venüs’tür. Özellikle bu gezegenlerin 1,5,7 ve 11.evde olması aşk için olumludur.

Kompozit haritada Satürn-Plüton gibi gezegenlerin sert açıları, ilişkide belli başlı sorunlar olabileceğini gösterir.

Eğer Davison haritada bu gezegenler tam tersine iyi açılar yapıyorsa, zamanla ilişkide sorunların çözülebileceğini gösterebilir.


Kompozit Haritaların İncelenmesi

Kompozit haritalarda özellikle gezegenler arasındaki açılar en önemli faktörlerden biridir. Kompozit haritada açılara ciddi oranda önem verilir. Sonrasında ise gezegenlerin bulundukları evler ve bulundukları burçların nitelikleri önem kazanır (sabit, öncü, değişken). Önemli olan, açılar ve ev yerleşimlerdir.


Kompozit Güneş=erkeği, Kompozit Ay= kadını temsil eder.

Güneş ve Ay’ın diğer gezegenlerle yaptığı açılara ve yerleşimlere bakılarak kimin mutlu, mutsuz olduğu anlaşılabilir.

Örneğin; Güneş’in Satürn ile yaptığı olumlu bir açı, erkeğin ilişkiden yana çok sorunu olmadığını ve bunalmadığını gösterebilir.

Diğer gezegenlerin anlamı aslında Doğum haritasındaki anlamlarıyla aynıdır.

Yani Venüs Doğum haritanızda kendi zevklerinizi, nelerden hoşlandığımızı anlatırken,

Kompozit haritadaki Venüs, iki kişinin beraberken neleri sevdiği, nelerden hoşlandığını anlatır gibi.


Kompozit haritalarda Güneş-Venüs kavuşumu büyük bir aşk ve evlilik belirtisi sayılabilir.

Bulundukları ev ve burcu da dikkate almak gerekir. Örneğin; ev öncü bir burcun evi mi ya da bulunduğu burç öncü bir burç mu gibi.

Yine, kompozit haritalarda yükselendeki burç (Asc), ilişkinin dışarıya verdiği enerji ve izlenim hakkında bize bilgiler verir. Başkaları iki kişi yan yanayken onları nasıl görüyor ya da nasıl algılıyor gibi sorulara cevap verir.

Haritada, bir evde çok fazla gezegenin bulunması, iki kişinin beraberken odak noktalarının o ev konularında olduğunu gösterebilir. O evin konuları hakkında daha fazla deneyim veya konuşma geçiyor olabilir.

Evlerin anlamını bilmiyorsanız buraya tıklayıp, Astrolojide Evler yazısını okuyabilirsiniz.


Davison Haritasının İncelenmesi

Davison haritasında bir kişiyi Asc diğer kişiyi de Dsc temsil eder.

Asc yaşı büyük olan kişi iken, Dsc yaşı küçük olan kişidir.

Asc ve Dsc’yi yöneten burçların yönetici gezegenleri arasında iyi açıların olması, aşk ve uyum olarak kabul edilir. Örneğin Asc’de Aslan olsun. Dsc’de de Kova olsun. Aslan burcunun yönetici gezegeni Güneş ile, Kova burcunun yönetici gezegeni Satürn arasında uyumlu bir açının olması çok güzeldir.

Not: Burçların yönetici gezegenlerini incelerken, yani iki yöneticiye sahip olan burçların yöneticilerine bakarken (Akrep, Kova ve Balık) öncelikle klasik yöneticileri baz alabilirsiniz.

Yükselen Balık için Neptün’den önce Jüpiter, Yükselen Kova için Uranüs’ten önce Satürn, Yükselen Akrep için Plüton’dan önce Mars’a bakabilirsiniz.


Davison haritasında kişileri anlamak için haritaya sırayla hem Asc tarafından hem Dsc tarafından bakılır. Peki bu ne demek?

Asc kişisi için evler yine normal sırayla okunurken,

Dsc kişisinin; 7.evi Asc’dir. 2.evi 8.evdir. 3.evi 9.evdir. Böyle devam eder. Yani yaşı küçük olan kişi için, haritayı tam tersi şekilde çevirerek incelemek gerekir.

Yani haritada kimin ne düşündüğü, mutlu olup olmadığını, karakterini, ilişkideki tutumunu anlamak istiyorsak; kişi nereye aitse (Asc-Dsc) ona göre evleri gezegenleri yorumlayıp, anlayabiliriz.


zamanla yeni bilgiler eklenecektir…

Bunu da beğenebilirsiniz: Gezegenler Burçlarda

“Kompozit ve Davison Haritalar” üzerine 2 yorum

Yorum yapın