Gölge ve Sentez Burç Hesaplama (En Basit Anlatım)


Öncelikle sentez burç ve gölge burcun ne olduğunu anlayalım.


Sentez burç nedir?

Sentez burcumuz haritamızda en yüksek puan almış burçtur. En az diğer kişisel gezegenlerimiz kadar önemlidir. Karakterimiz hakkında bilgiler verir. Sentez burcumuzun özellikleri zaten bizde mevcuttur. Gerçekleştirmek için ekstra çaba göstermemize gerek yoktur.Gölge burç nedir?

Gölge burcumuz ise en az puan almış nitelik ve elementteki burçtur. Gölge özelliklerimiz tamamlamamız ve öğrenmemiz gereken şeyleri gösterir. Her ne kadar gölge burcumuzdan olan kişilerden nefret edebilme ihtimalimiz olsa da; yine gölge burcumuzdan olan kişiler bize çok şey öğretebilirler. İçsel ve ruhsal olarak gölge burcumuza ait kişilere çekilebilir ve tamamlanmak isteyebiliriz.


Elementler

Ateş, Su, Toprak, Hava


Nitelikler

Öncü, Sabit, DeğişkenElementler

Ateş: Koç,Aslan,Yay  

Su: Yengeç, Akrep, Balık  

Toprak: Boğa, Başak, Oğlak  

Hava: ikizler, Terazi, Kova


Nitelikler

Sabit: Boğa, Akrep, Aslan, Kova  

Öncü: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak  

Değişken: İkizler, Başak, Yay, Balık


Peki nasıl hesaplayacağız?

Haritamızda en az element ve nitelikte olan burç gölge burçtur.

En fazla element ve nitelikte olan burç ise sentez burçtur.Element puanlaması yapmak için;

Güneş, Ay ve Yükselene 3 puan verin.

MC Noktası, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn’e 1 puan vermelisiniz.

Neptün, Plüton ve Uranüs’ü katmıyoruz. (Bunlar jenerasyon gezegenler)


Örneğin; Güneş’iniz Aslan burcunda olsun. Hemen yukarıdaki element nitelik tablosuna bakıp Aslan burcunun elementini kontrol edebilirsiniz. Ateş elementine 3 puan ve sabit niteliğine 3 puan vereceksiniz. Çünkü Güneş’in bulunduğu element ve niteliğe 3 puan veriyorduk.


Venüs’ünüz Terazi burcunda olsun. Venüs’ün bulunduğu element ve niteliğe 1 puan vereceğiz demiştik. Demek ki Hava elementine 1 ve öncü niteliğine 1 puan vereceğiz.


Tüm bu işlemi Güneş, Ay, Asc, Mc, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn için yaptıktan sonra; çıkan element sayısını ve çıkan nitelik sayısını ayrı ayrı toplayın.


Örneğin; en fazla hava elementi puan alsın. Ve yine en fazla sabit niteliği puan almış olsun.

Hava + Sabit niteliği hangi burca denk gelir diye bakmamız lazım. Bu da Kova burcudur.

Sizin aşağıya bir çizelge örneği bırakıyorum. Aynı bunun gibi bir çizelge yaparak sırasıyla gezegenlerinizi puanlayabilirsiniz.Bunu da beğenebilirsiniz: Astrolojide Evlerin Anlamları
Bunu da beğenebilirsiniz: Ay Fazlarımız
Yazılı olarak anlamakta zorlandıysanız; Youtube’daki hesaplama pratiğini izleyebilirsiniz.


“Gölge ve Sentez Burç Hesaplama (En Basit Anlatım)” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba, gölge burç için; Gölge özelliklerimiz tamamlamamız ve öğrenmemiz gereken şeyleri gösterir. Her ne kadar gölge burcumuzdan olan kişilerden nefret edebilme ihtimalimiz olsa da; yine gölge burcumuzdan olan kişiler bize çok şey öğretebilirler vs. yazmışsınız. Şimdi benim gölge burcum kova ve boğa çıktı. Bu gölge burcumuz kişilerin güneş mi, ay mı, yükselen mi, alçalan burcuna mı denk gelmesi gerekiyor?

    Cevapla
    • Merhabalar, evet. Karşıdaki kişinin direkt olarak burcu Boğa veya Kova olabilir. Ya da sizin de belirttiğiniz gibi, haritasında bu burçlar baskın olabilir. Yani Ay’ı ve Asc’si de bu burçlardan olabilir.

      Cevapla

Yorum yapın