7 Maddede Kendini Keşfet

Hayatımızdaki en büyük macera; kendimizi keşfederken yaşadığımızdır. Neredeyse hepimiz her gün kendimize; “Acaba ben kimim? Ne olmak istiyorum?” diye soruyoruz. Daha sonra hiçbir şey olmamış gibi normal hayatımıza geri dönüyoruz. Bu sorular, aylarca hatta yıllarca kafamızın içinde dönüp duruyor.  

 Peki gerçekten biz kimiz?  

1-  Geçmişi düşünme! 

Öncelikle kendi kendine sorduğun bu sorularının sebebi güçsüz olduğunu düşünmekse hemen geçmişinden kurtul. Hepimizin hataları var. Yanlış seçimlerimiz var. Eğer şuan bunları düşünmeye devam ediyorsan asla kendin olamazsın. Önceki sen değişti. Şu anki sen asıl olduğun kişi. Düşüncelerin ne zaman geçmişe gitse, hemen kendine o an ne yapıyorsan onu tekrar tekrar söyle. Örneğin; oturuyor musun? “Ben şu an burada oturuyorum. Geçmişte değilim” diye tekrar et. Ta ki orada oturduğuna kendini inandırana kadar. 

2- Yalnız kal 

 Başkalarına sorarak içindeki seni bulamazsın. Tavsiyem; oksijenin bol olduğu bir yerde(örneğin; orman) ufak bir gezintiye çıkman. Sessizliğin içinde kendini, içindeki sesi dinlemen. Düşüncelerin birbirine girebilir. Karmaşa olabilir. Panik yapma ve sakin kalmaya devam et.  

“Sessizliğin sesini dinle. Her şeyin cevabı onda gizli.” 

3- Gelecekteki senle konuş 

Biraz konsantre olarak bu mükemmel yolu da denemeni istiyorum. Sessiz bir yere git ve gözlerini kapat. 10 sene sonrasını düşün. 10 sene sonraki seni. Daha sonra da o 10 sene sonraki sen yerine geç. Şimdiki olduğun kişiye ne söylemek istiyorsan söyle. İşini, tavsiyelerini ve içinden gelen diğer şeyleri. Emin ol çok işe yarayacak.  

4- Doğru yerde misin? 

 Hiç doğru bölümde okumadığını düşünüyor musun? Veya yanlış bir mesleği yaptığını? Aklında bambaşka bir bölüm mü vardı yoksa?  

Eğer öyleyse size sadece çok basit bir örnek vereceğim. Tıp fakültesi 4. sınıftayken yapmak istediğim şey bu değil deyip bölümü bırakan ve mühendisliğe geçen bir genç. Zamanında sadece ailesi istedi diye bu bölüme gitmiş. Artık çok mutlu olduğunu söylüyor.  

Bunun gibi çevremde en az 10 örnek daha var. Eminim sizin de vardır. Yani demem o ki; korkmadan istediğiniz yere yönelin. Korkmadan, kimseyi kırmak istemiyorum düşüncelerine girmeden.  

5- Parayı 1 dakikalığına unutabilir misin? 

Biliyorum, parasız gerçekten hiçbir şey yapamayız. Almamız gereken onlarca şey var. En basitinden yaşamak için beslenmek, barınmak zorundayız. Ama cidden, para için sevmediğin bir işi yapmak istiyor musun?  Gerçekten sevdiğin bir işi yaparsan çok daha iyi şeyler çıkarabileceğin ihtimalini unutuyorsun. Para beni motive eder de diyebilirsin. Çok da haklısın. Peki nereye kadar?  

Sesin güzelse şarkı söyle. Hayal dünyan genişse doyasıya yaz. Kalbin ne yapmak istiyorsa onu yap. Ancak bu sayede kendi hayatını doyasıya yaşayabilirsin. Sadece sevdiğin işi yaparak çalışmıyormuş gibi hissedebilirsin.  

6- Hayal kur. 

Yatağına yat ve düşün. Şuan saat sabah 7. Kalkıp işe gideceksin. İçten bir şekilde cevaplamanı istiyorum.  

Kalkıp nereye çalışmaya gitmek isterdin? Bilgisayarını alıp kod mu yazmak isterdin? Önlüğünü giyip hastaneye gitmek mi? Nerede olduğunu düşünmek seni heyecanlandırıyor? Eğer cidden düşündüğünde içinde oluşturan bir iş varsa, sakın onun peşini bırakma. 

7-Bu senin hayatın. 

“Gerçek soru, ölümden sonra yaşamın olup olmadığı değil, ölümden önce senin hayatta olup olmadığındır…” Osho 

Tek bir hayatın var. Ve bunu doya doya istediğin gibi yaşa. İçinden ne yapmak geliyorsa onu yap. Korkusuzca, gelecekte ne olur diye düşünmeden.  

Yorum yapın